Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes wykształcenie księgowość

Jakie wykształcenie jest wymagane w księgowości?

Data publikacji 13 października 2022


Praca w księgowości ma dwojaką naturę. Dla introwertyków o ścisłych umysłach jest istnym spełnieniem marzeń – z kolei dla ekstrawertyków preferujących nauki społeczne, może być istną katorgą. Wynika to z monotonnego i indywidualnego charakteru tej pracy, gdzie nierzadko należy spędzić parę godzin w milczeniu i samotności, wypełniając rozmaite tabelki, formularze i druczki. Niemniej, bez względu na Twój stosunek do tego rodzaju zatrudnienia, trzeba zauważyć, że może to być wyjątkowo opłacalna praca. Jakie wymagania trzeba spełnić żeby zostać księgowym i ile można zarobić? Na czym polega ten zawód? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Praca – księgowa. Jakie wymagania trzeba spełnić?

Wbrew powszechnym mniemaniom, z punktu widzenia prawnego, księgowa nie musi posiadać wykształcenia wyższego – ma to związek ze zmianą przepisów dotyczących regulacji zawodów. Niemniej, nadal niezbędnym jest posiadanie kierunkowego wykształcenia w ramach technikum, szkoły policealnej czy kursu zawodowego, popartego praktyką stażową. Jest to oczywiście niezbędne również w sytuacji, w której chcemy otworzyć własne biuro rachunkowe – bez posiadania tych uprawnień, nie będziemy mogli wykonywać żadnych czynności księgowych, więc jako przedsiębiorca musielibyśmy polegać wyłącznie na umiejętnościach i wiedzy naszych pracowników.

Jeśli zaś chodzi o predyspozycje zawodowe, to kluczowymi będą umiejętność logicznego myślenia, chęć do stałego poszerzania swoich kompetencji i umiejętność pracy pod presją czasu. Pracodawcy z całą pewnością docenią również Twoje doświadczenie, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w zarobkach.

Jak wygląda praca w księgowości i ile można zarobić?

Praca w księgowości polega przede wszystkim na obsłudze klientów w zakresie rozliczania ich zobowiązań podatkowych (np.: PIT, VAT), kompleksowym doradztwie w kwestii technikaliów zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, a także szeroko pojętej, legalnej optymalizacji podatkowej. Zatrudniając się jako księgowa w oddzielnym przedsiębiorstwie, zapewne przypadnie Ci w udziale wystawianie i rozliczanie faktur, a także opieka nad wynagrodzeniami dla pracowników i rozliczanie wszelkich innych zobowiązań finansowych firmy.

Przez wzgląd na charakter tego fachu, praca zdalna dla księgowej staje się coraz powszechniejsza na rynku. Dla wielu jest to dużo wygodniejsza opcja od pracy stacjonarnej, jednak trzeba mieć na uwadze, że aby wykonywać swoje obowiązki w takiej formie, trzeba dysponować sporymi pokładami samozaparcia.

Średnie zarobki księgowej wynoszą 5 200 złotych brutto w skali miesiąca, ale dotyczy to wyłącznie osób o niskim doświadczeniu – wraz z każdym przepracowanym rokiem zarobki wzrastają, a w przypadku awansu, przychód może być niesamowicie wysoki. Dla przykładu, główna księgowa jest w stanie zarobić nawet 25 000 złotych brutto miesięcznie.

Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia jako księgowa?

Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że to właśnie internet jest najbardziej popularnym miejscem dla przedsiębiorców, którzy szybko chcą znaleźć nowe osoby do pracy. Dzięki asyście taki portali ogłoszeniowych jak na przykład GoWork.pl, mogą oni maksymalnie uprościć proces rekrutacji i ukrócić go nawet o kilka tygodni, dzięki możliwości szybkiej weryfikacji kandydatów i kontaktu z wybranymi. Z drugiej strony, Ty, jako osoba poszukująca zatrudnienia, możesz łatwo znaleźć i odpowiedzieć nawet na kilkadziesiąt ofert dziennie, co w tradycyjnych warunkach byłoby niemożliwe. Najlepszym zatem co możesz teraz zrobić, jest kliknięcie tutaj, wpisanie odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę (na przykład „praca księgowa”) i odpowiedzenie swoim CV na najatrakcyjniejsze oferty.

Rzecz jasna, choć internet stanowi metodę bezapelacyjnie najlepszą, to nie jest to jedyna forma w jakiej można poszukiwać zatrudnienia. W wielu przypadkach sprawdzi się tradycyjny, osobisty kontakt, nawiązywany przez kandydata bezpośrednio w biurze księgowym, mającym wkrótce stanowić jego miejsce pracy. Jeżeli zależy Ci na konkretnym pracodawcy, a nie prowadzi on akurat naboru, to warto mimo wszystko się do niego zgłosić – być może i tak znajdzie dla Ciebie miejsce, a jeśli nie, to z całą pewnością doceni Twój trud i potraktuje Cię priorytetowo w trakcie najbliższej rekrutacji.

Nie sposób zapomnieć o wizycie w lokalnym urzędzie pracy, który wedle wielu niesłusznych opinii, stanowi dziś jedynie relikt przeszłości. Tak naprawdę, pracę w nim może znaleźć każdy – zarówno osoby o niskich kwalifikacjach i zerowym doświadczeniu, jak i wysokiej klasy specjaliści, legitymujący się wyższym wykształceniem.

Jak radzić sobie z krytyką i negatywnymi opiniami

Redakcja wiseweb.pl

Nasi specjaliści piszący artykuły na temat rozwoju osobistego, pracy, finansów i biznesu to doświadczeni doradcy w swoich dziedzinach. Dzielimy się profesjonalną wiedzą, obejmującą nie tylko rozwój osobisty, ale również strategie zawodowe, zarządzanie finansami oraz inne kluczowe obszary wiedzy przydatne w życiu zawodowym i osobistym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?