Jak złożyć wypowiedzenie? Prosty poradnik
Data publikacji 6 lipca 2022Każdy z nas kiedyś będzie musiał zapoznać się z tematem wypowiedzenia z pracy. Jeżeli praca nas przytłacza, nie jesteśmy z niej zadowoleni i zwyczajnie nie jest dla nas to warto zdecydować się na taki krok. Jednak aby to zrobić, warto znać kilka praw i zasad, które funkcjonują. Jak złożyć wypowiedzenie? W tym artykule dowiesz się najważniejszych informacji dotyczących tego tematu.
Jak złożyć wypowiedzenie?
W dzisiejszych czasach bardzo rzadko zdarza się, że całą swoja karierę zawodową wykonujemy w jednym miejscu pracy. Często występują przypadki, gdzie zmieniamy branżę, w której pracowaliśmy lub też atmosfera w pracy pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim nie warto męczyć się i pracować w miejscu, gdzie nie rozwijamy się, a wręcz przeciwnie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przygotować sobie listę punktów za i przeciw obecnej posadzie. Wypowiedzenia nie warto składać pochopnie, ponieważ nieprzyjemna sytuacja w pracy może być tylko chwilowa, a złożenie dokumentu jest kluczowe. Jednak aby złożyć wniosek o wypowiedzenie trzeba wiedzieć, że w zależności od naszego stażu pracy i wielu kluczowych, proces zwolnienia się z pracy może wyglądać zupełnie inaczej. Sprawdź teraz jak złożyć wypowiedzenie!
Zobacz także: Jak znaleźć pasję? Znajdź twoje nowe hobby
Rodzaje wypowiedzeń
Gdy zdecydujesz się na ten poważny krok, należy podjąć kilka działań. Zapewne zastanawiasz się jak złożyć wypowiedzenie. Przede wszystkim musisz wiedzieć, na jakiej umowie jesteś. Jeżeli pracujesz na umowie zlecenie, czas wypowiedzenia wynosi tyle, ile jest wyznaczone na umowie. Gdy taki punkt nie widnieje na umowie, zakończenie pracy następuje z dniem złożenia wniosku. W przypadku umowy o pracę jest to bardziej skomplikowany proces. Przede wszystkim w Polsce istnieją 4 rodzaje umów o pracę i są to:
- na czas określony – określony czas pracy
- czas nieokreślony
- czas wykonywania określonej pracy
- na okres próbny – poprzedzająca umowę na czas określony bądź też nieokreślony
W przypadku gdy mamy do czynienia z pracą na czas określony i nieokreślony czas okresu wypowiedzenia jest zależny od stażu pracy. Jeżeli pracowałeś krócej niż 6 miesięcy to twoje wypowiedzenie trwa 2 tygodnie, powyżej 6 miesięcy jest to już 1 miesiąc, a w przypadku 3 przepracowanych lat są to 3 miesiące. W sytuacji, gdy pracujesz na umowę na okres próbny przyjmuje się następujące zasady: jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni – 3 dni robocze, powyżej 2 tygodni – tydzień, a w przypadku 3 miesięcy okresu próbnego trwa on 2 tygodnie.
Jak powinno wyglądać wypowiedzenie?
W internecie znajdziemy wiele wzorów, które sprawdzą się tego jak złożyć wypowiedzenie. Na dokumencie muszą znaleźć się przede wszystkim: dane pracownika, dane pracodawcy, dane pierwotnej umowy o pracę oraz data złożenia wypowiedzenia. Pamiętajmy jednak o tym, aby wypowiedzenie było wydrukowane w dwóch egzemplarzach – co musi również być uwzględnione na piśmie. Warto przed złożeniem dokumentu znać swoje prawa. Jak głosi stare przysłowie: Nieznajomość prawa szkodzi. Często pracodawcy wykorzystują niewiedzę pracownika, przez co jest on narażony na złe traktowanie w okresie wypowiedzenia.