wiseweb.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy i rozwoju osobistym

PracaRozwój osobisty

Reaktywna i proaktywna postawa w pracy

Reaktywna i proaktywna postawa w pracy

Zastanawiasz się co oznacza reaktywna i proaktywna postawa? Poznaj definicje tych wyrażeń i dowiedz się jaką postawę najbardziej doceniają pracodawcy u swoich pracowników.

Reaktywna i proaktywna postawa w pracy

Dowiedz się co warto robić, aby pracodawca docenił, to, że u niego pracujesz!

Reaktywna postawa w pracy

Reaktywna postawa w pracy cechuje się przenoszeniem odpowiedzialności za własne błędy na czynniki zewnętrzne. Kolejną istotną cechą charakterystyczną tej postawy jest brak chęci do wykonywania przeróżnych działań w pracy. Osoba o reaktywnym charakterze pracy często uważa swojego szefa i współpracowników za swoich wrogów. Swoje obowiązki w pracy wykonuje najwolniej, jak się tylko da oraz często “byle jak”. Gdy takiej osobie zdarzy się popełnić błąd, to nie wyciąga ona żadnej lekcji i często powtarza go więcej razy. Osoby o tej postawie nie dążą do osiągnięcia sukcesu, ponieważ uważają, że rozpoczęcie ich działania nie przyniesie im żadnych osiągnięć.

Osobie z reaktywną postawą w pracy na co dzień najczęściej towarzyszą następujące uczucia: smutek, żal, zazdrość, niezrozumienie, wrogość, frustracja oraz stres.

Zobacz także: Wynagrodzenie pracownika młodocianego

Proaktywna postawa w pracy

Proaktywna postawa w pracy, to z pewnością sposób na osiągnięcie wielkiego sukcesu w swojej ścieżce zawodowej. Osoby z postawą proaktywną mają jasno wyznaczone cele i stale do nich dążą. Swoje obowiązki w pracy wykonują, jak najlepiej potrafią. Będąc proaktywnym należy również potrafić przyjmować odpowiedzialność za wszelkie swoje czyny, być samodzielnym i odważnym! Osoby charakteryzujące się proaktywnością umieją również działać na korzyść całego zespołu w pracy oraz potrafią wyjść z najcięższych sytuacji, dzięki pomysłowości. Kilka prostych rad, aby zwiększyć swoją proaktywność na co dzień:

  1. Określ jasno swój cel zawodowy.
  2. Sam kontroluj swoje życie.
  3. Staraj się myśleć pozytywnie.
  4. Rozwijaj swoją kreatywność.

Czy można nauczyć się proaktywnej postawy?

Proaktywną postawę w pracy oczywiście można wyćwiczyć. Jasne jest, to, że najlepiej, jeśli jest to cecha wrodzona, bo wtedy od początku swojej kariery zawodowej mamy dobry start, ale nie skreśla, to też osób, które nie urodziły się z tą postawą. Nie posiadając proaktywności od dziecka warto uzbroić się w odwagę oraz zacząć od uczestnictwa w specjalnych szkoleniach, które organizują firmy w tym temacie.

Dlaczego proaktywna postawa jest ceniona wśród pracodawców?

Proaktywna postawa jest ceniona wśród pracodawców, ponieważ, jeśli podwładny wykazuje się dużym zaangażowaniem, motywacją, chęcią do nauki, samodzielnością, odwagą, innowacyjnością oraz kreatywnością, to wtedy te cechy przekładają się na wyniki firmy, które dzięki takiemu pracownikowi idą w górę! Co z kolei powoduje, że pracodawca staje się zadowolony oraz być może nagradza wtedy takiego pracownika premią lub awansem. 

Udostępnij