Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca na czym polega samozatrudnienie

Na czym polega samozatrudnienie? Poradnik

Data publikacji 29 kwietnia 2022

Samozatrudnienie to coraz bardziej popularny sposób kariery zawodowej, zwłaszcza wśród osób, które mają pomysł na własną działalność. Jest to często pierwsza praca, którą młodzi ludzie rozpoczynają. Jednakże aby dobrze działać w samozatrudnieniu warto mieć jakiś kapitał finansowy. Na czym polega samozatrudnienie? W tym artykule dowiesz się jak założyć własny biznes.

Na czym polega samozatrudnienie?

Zapewne zastanawiasz się, na czym polega samozatrudnienie. Jest to inaczej założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ten rodzaj zatrudnienia z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. W szczególności zainteresowaniem cieszy się wśród osób młodych, które mają swój pomysł na działalność, na przykład rękodzieło. Jednakże jest to zazwyczaj sytuacja, kiedy pierwszy biznes jest finansowany przez rodziców. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to dobry pomysł, ale aby wprowadzić go w życie warto mieć swój nakład finansowy na rozpoczęcie. Często też samozatrudnienie wprowadzają właściciele w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Ten zabieg jest często używany, aby pracodawca uniknął wielu kosztów oraz przepisów kodeksu pracy.

Zobacz także: Wynagrodzenie pracownika młodocianego

Wady i zalety samozatrudnienia

Samozatrudnienie jak każda działalność ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim zaletą takiej pracy jest to, że w przypadku gdy jesteśmy na samozatrudnieniu dla innego przedsiębiorstwa to otrzymujemy lepsze zarobki niż na umowie o pracę. Pracownik również może zdecydować ile i kiedy pracuje oraz w jaki sposób. Dodatkowo mamy możliwość współpracy w wieloma zleceniodawcami, co jest bardzo elastyczne.

Głównym atutem są korzyści podatkowe: dużo możliwości odliczeń od podatku, niższe stawki podatkowe oraz możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług. Jak małe przedsiębiorstwo mamy również możliwość wzięcia atrakcyjnych kredytów, jakich nie posiadają zwykli obywatele. Tak naprawdę sami jesteśmy dla siebie szefami i dyktujemy warunki. Dzięki temu możemy spełniać się zawodowo w taki sposób, jaki tylko marzymy.

Jednakże nie jest tak kolorowo. Taka forma zatrudnienia ma też wiele wad. Największym minusem samozatrudnienia jest konieczność samodzielnego opłacania: składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Warto również wspomnieć, że nie przysługuje nam płatny urlop wypoczynkowy oraz przywileje wynikające z Kodeksu Pracy. Ważnym . Są to aspekty, przez które duża część społeczeństwa rezygnuje z tworzenia własnej działalności. Dlatego też warto zastanowić się, czy taka forma zatrudnienia jest dla nas atrakcyjna.

Dokumentacja potrzebna do rozpoczęcia własnej działalności

Jeśli już wiemy na czym polega samozatrudnienie, warto wiedzieć jak je rozpocząć.Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy spełnić kilka formalności. Przede wszystkim zależy wypełnić wniosek i zanieść go do urzędu. Na miejscu należy podjąć odpowiednie decyzje, takie jak wpis do Bazy przedsiębiorców CEIDG, następnie założenie profilu zaufanego. Gdy dopełnimy formalności, naszej firmie zostanie nadany nam numer REGON. Możemy także zgłosić się o założenie numeru NIP, jednak nie jest to obowiązkowe. Założenie działalności nie jest trudne, dlatego też jeżeli mamy swój pomysł na biznes, to warto go wprowadzić w życie.

Firma sprzątająca

Redakcja wiseweb.pl

Nasi specjaliści piszący artykuły na temat rozwoju osobistego, pracy, finansów i biznesu to doświadczeni doradcy w swoich dziedzinach. Dzielimy się profesjonalną wiedzą, obejmującą nie tylko rozwój osobisty, ale również strategie zawodowe, zarządzanie finansami oraz inne kluczowe obszary wiedzy przydatne w życiu zawodowym i osobistym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?