Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca wynagrodzenie pracownika młodocianego

Wynagrodzenie pracownika młodocianego

Data publikacji 29 kwietnia 2022

Coraz częściej słyszymy, że młodzi ludzie garną się do pracy. Nic dziwnego, gdyż każdy chce mieć swoje oszczędności na własne wydatki. Popularniejsze wśród przedsiębiorców staje się zatrudnianie tak zwanych pracowników młodocianych. Jednakże jakie są zasady zatrudnienia młodego człowieka? Ile wynosi wynagrodzenie pracownika młodocianego? Sprawdź sam.

Kim jest pracownik młodociany?

Pracownik młodociany to osoba powyżej 15 roku życia oraz poniżej 18 roku życia, która rozpoczyna pracę z tytułu umowy. Dzieje się to zazwyczaj w wakacje, kiedy młodzi ludzie mają czas wolny od szkoły, dzięki czemu mają czas na pracę. Taki pracownik potrzebuje minimum dwóch dokumentów. Pierwszym z nich jest informacja, że młody człowiek zakończył naukę w szkole podstawowej. Drugim dokumentem jest zaświadczenie od lekarza, że dana osoba jest zdolna do pracy. Dodatkowym dokumentem, jaki może być potrzebny w przypadku pracy w restauracji, gastronomii czy też sklepie jest posiadanie książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jest ona dostępna do utworzenia w każdym sanepidzie po wykonaniu potrzebnych badań. Jeżeli posiadamy już wszystkie potrzebne zaświadczenia, to jesteśmy gotowi do pracy jako pracownik młodociany.

Zobacz także: Reaktywna i proaktywna postawa w pracy

Wynagrodzenie pracownika młodocianego

Wynagrodzenie pracownika młodocianego nie jest owiane tajemnicą. Minimalna stawka, jaką należy zapewnić takiemu pracownikowi to 3050 złotych brutto, czyli kwota minimalnego wynagrodzenia dla osoby dorosłej w bieżącym roku. Jeżeli w danym roku będzie to wyższa kwota, to wynagrodzenie pracownika młodocianego jest stosunkowo większe. Oczywiście jest możliwa wyższa stawka, jednak zazwyczaj pracodawcy nie decydują się na ten krok. Pracownik młodociany w wieku do 16 lat może pracować maksymalnie 6 godzin dziennie, a w przypadku starszych nie więcej niż 8 godzin. Pracownikowi młodocianemu przysługuje 30 minut przerwy oraz niemożliwe jest, aby pracował w godzinach nocnych. Podczas swojego etatu może on wykonywać wyłącznie pracę lekkie. Są to działania, które w żadnym stopniu nie zagrażają zdrowiu oraz życiu młodocianego. Pracodawca musi pilnować tego działania, ponieważ inspekcja pracy w szczególny sposób zwraca uwagę na działania młodych osób. 

Jak znaleźć pracę jak niepełnoletni?

Znalezienie pracy dla niepełnoletniej osoby, która nie jest „na czarno” jest dość ciężkim doświadczeniem. Zazwyczaj pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych osób ze względu na ich ograniczenia. Warto szukać pracy w ogólnopolskich lub ogólnokrajowych marek. Między innymi pracowników młodocianych zatrudnia restauracja McDonald’s oraz Kaufland. Firmy te pozwalają młodym ludziom na zdobycie pierwszego doświadczenia w pracy. Jest to bardzo dobry sposób na spędzenie wakacji. Dzięki takim doświadczeniom w późniejszych latach pracodawcy widzą, że od najmłodszych lat jesteśmy pracowici i lubimy pracować. Wynagrodzenie pracownika młodocianego nie jest duże, jednakże pierwsze doświadczenie z pracą w młodym wieku jest istotne w późniejszej karierze zawodowej.

Firma sprzątająca

Redakcja wiseweb.pl

Nasi specjaliści piszący artykuły na temat rozwoju osobistego, pracy, finansów i biznesu to doświadczeni doradcy w swoich dziedzinach. Dzielimy się profesjonalną wiedzą, obejmującą nie tylko rozwój osobisty, ale również strategie zawodowe, zarządzanie finansami oraz inne kluczowe obszary wiedzy przydatne w życiu zawodowym i osobistym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?