Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse dofinansowania do mieszkań 2022

Dofinansowania do mieszkań 2022 – ważne informacje

Data publikacji 29 kwietnia 2022

Współcześnie poprzez działania inflacji, coraz mniej osób stać na zakup mieszkania. W szczególności problem ten dotyka młode osoby, które chciałyby mieć swój własny kąt. Dobrym sposobem na znalezienie dodatkowych funduszy jest skorzystanie z dofinansowań. Chcesz wiedzieć więcej?Sprawdź dofinansowania do mieszkań 2022!

Mieszkania bez wkładu własnego

Pierwszym dofinansowaniem, które będzie dostępne od 27 maja 2022 roku będzie projekt “Mieszkania bez wkładu własnego”. Jest ono bardzo dobrą propozycją dla osób, które chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, wtórnego lub też decydują się na budowę domu. Warto zauważyć, że w projekcie mogą wziąć udział wyłącznie małżeństwa w wieku od 20. do 40. roku życia. Dofinansowaniem nie są objęte osoby mieszkające samotnie, chyba że wychowują dzieci. Występuje również limit w przypadku metrażu, jeżeli chcemy skorzystać z projektu. Mieszkanie nie może być większe niż 50 m², gdy dzieci w rodzinie jest dwoje, 75 m², gdy dzieci jest troje oraz 90 m², gdy dzieci jest czworo. Dofinansowanie również zależne jest od ilości dzieci w rodzinie. Wygląda to następująco:

  • 20 tysięcy złotych – jeśli posiadamy 2 dzieci
  • 60 tysięcy złotych – 3 dzieci
  • w przypadku następnego dziecka otrzymujemy dodatkowe 20 tysięcy złotych 

Dofinansowanie to jest atrakcyjne, jednakże posiada bardzo dużo wymagań. Część młodych osób nie będzie mogła uczestniczyć w tym projekcie. Z pomocą przychodzą pozostałe propozycje rządu.

Zobacz także: Jak złożyć wypowiedzenie? Prosty poradnik

Dofinansowanie dla wynajmujących

Jedną z propozycji rządowych jest także dofinansowanie do wynajmu mieszkań. Wielu z nas ma już mieszkanie, jednak nie są w stanie opłacić czynszu. Dlatego też ten sposób jest dobry. Polega on na pokrycie czynszu lub też jego części. Jednakże aby móc skorzystać z dopłaty, należy mieć tytuł prawny do lokalu. Najważniejszym warunkiem jest dochód. Średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie nie może pokrywać więcej niż 70% wydatków na mieszkanie. Wniosek może złożyć także osoba wynajmująca dane mieszkanie, jednak w takim wypadku wymagania są inne. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego średni dochód na osobę musi być równy lub niższy od 125% najniższej emerytury ZUS dla roku bieżącego. W przypadku osoby mieszkającej samotnie wynik procentowy wynosi 175. Dofinansowanie jest atrakcyjne w przypadku osób, które spełniają powyższe warunki, jednakże jest to niewielki procent społeczeństwa.

Dofinansowania do mieszkań 2022 – podsumowanie

Temat dofinansowań do mieszkań jest bardzo trudny. Większość osób nie jest w stanie spełnić wymagań projektu. Jednakże dla osób, które mogą dostać dofinansowanie, jest to bardzo atrakcyjna oferta. Warto co jakiś czas obserwować aktualizacje dotyczące dofinansowań. Co jakiś czas powstają nowe projekty, które dotyczą innej puli osób. Dla większości z nas czas pandemii był bardzo niekorzystny i był jednym z powodów wzrostu inflacji. Kupowanie mieszkań staje się coraz cięższe, dlatego warto sprawdzać programy dofinansowań.

Firma sprzątająca

Redakcja wiseweb.pl

Nasi specjaliści piszący artykuły na temat rozwoju osobistego, pracy, finansów i biznesu to doświadczeni doradcy w swoich dziedzinach. Dzielimy się profesjonalną wiedzą, obejmującą nie tylko rozwój osobisty, ale również strategie zawodowe, zarządzanie finansami oraz inne kluczowe obszary wiedzy przydatne w życiu zawodowym i osobistym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?