wiseweb.pl

Blog tematyczny o finansach, biznesie, pracy i rozwoju osobistym

BiznesPraca

Co to jest biznes plan? 

Co to jest biznes plan? 

Każdy, kto chciałby założyć własną działalność musi mieć na nią pomysł. Popularnym sposobem do przedstawienia swojego projektu jest stworzenie biznesplanu. Dzięki niemu możesz pokazać swój pomysł na przykład inwestorom. Co to jest biznes plan? Jak go zrobić? Sprawdź teraz i spróbuj stworzyć go sam!

Co to jest biznes plan?

Co to jest biznes plan? Jest to forma przedstawienia planu na daną działalność poprzez pewnego rodzaju dokument. Zawierana jest w nim koncepcja powstania i rozwoju danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj biznes plan tworzony jest przed założeniem działalności, jednakże są również dokumenty opierające się na rozwoju firmy. Przede wszystkim powinien znajdować się tam opis produktów czy też usług, które będą wytwarzane lub sprzedawane. Biznes plan powinien posiadać analizę rynku oraz długotrwałe działania, mające na celu rozpropagowanie działalności. Taki dokument może zdziałać cuda, gdyż pozwala nam na większe wizualizację pomysłu, który chcemy osiągnąć.

Zobacz także: Pracownik biurowy – zakres obowiązków, wykształcenie i umiejętności

Cel biznes planu

Twój biznesplan powinien być przede wszystkim przejrzysty, zwięzły oraz przekonywujący.  Jednakże z pewnością zastanawiasz się, po co jest nam biznesplan, skoro wszystko możemy przedstawić sami, bez konieczności tworzenia dokumentu. Wcale nie jest to takie niepotrzebne. Celem biznesplanu jest:

  • Dostarczenie niezbędnych informacji – jest to najważniejszy powód, dlaczego tworzymy biznesplan. Przedstawienie naszej działalności na papierze jest bardziej czytelne i możliwe do wizualizacji, niż opowiadanie słowne.
  • Otrzymanie kredytu lub dotacji – wiele instytucji czy też banków wymaga przedstawienia biznesplanu. Jest to konieczne, gdyż firma chce wiedzieć, na co będą przeznaczone konkretne pieniądze.
  • Porządkowanie biznesplanu – wpisanie wszystkich ważnych informacji do dokumentu pozwoli nam na ewentualne uzupełnienie lub poprawienie nieprawidłowości. Często zdarza się, że dany pomysł w głowie wydaje się idealny, natomiast po przeniesieniu na papier już taki nie jest.

Biznes plan nie tworzymy bez celu. Ma to nam uświadomić wiele zalet oraz wad naszego pomysłu. Pozwala on również na ukazanie projektu innym osobom, na przykład inwestorom, którzy pomogą nam sfinansować naszą działalność.

Jak stworzyć biznes plan?

Jeśli wiesz już, co to jest biznes plan, to teraz należy go stworzyć. Nie istnieje jeden ogólny wzorzec takiego dokumentu. W internecie możesz znaleźć wiele wzorów, które pomogą ci stworzyć swój plan na przyszłość. 

Przede wszystkim standardowy biznes plan powinien zawierać:

  • Charakterystykę przedsiębiorstwa i opis produktów
  • Formę zarządzania i układ pracowników
  • Analizę rynku oraz marketing
  • Plan finansowy

Możliwe jest oczywiście dodanie innych aspektów, jednakże powyższe są podstawą do spełnienia celów naszego biznesplanu. Bez nich nie wprowadza on żadnych istotnych kwestii. Warto również pamiętać, aby do biznesplanu dołączyć harmonogram. Jest to przedstawienie planowanych terminów realizacji danych celów naszego projektu. To niezbędna część całej dokumentacji, gdyż przedstawia, jak szybko chcemy, aby nasza działalność się rozwijała.

Udostępnij